Parkinson

ul. Czerska 18 lok. 243, 00-732 Warszawa
tel. 22 409 77 56,  email fundacja@parkinson.sos.pl
podatku KRS 0000221902
Konto PLN: 05 1140 1010 0000 3509 2800 1001
REGON 015867470   NIP 525-231-38-24

14 - 15 kwietnia 2012, Warszawa. Sprawozdanie z Ogólnopolskiego spotkania "Solidarni z cierpiącymi na chorobę Parkinsona” pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Pani Anny Komorowskiej i Rzecznika Praw Obywatelskich Pani Prof. Ireny Lipowicz.


Solidarni z cierpiącymi na chorobę Parkinsona

W dniach 14-15 kwietnia 2012 roku odbyło się kolejne ogólnopolskie spotkanie „Solidarni z cierpiącymi na chorobę Parkinsona” w Warszawie. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele kół i stowarzyszeń zrzeszających osoby chore na chorobę Parkinsona z całej Polski. Spotkanie zostało objęte honorowym patronatem przez Małżonkę Prezydenta RP Panią Annę Komorowską i przez Rzecznika Praw Obywatelskich Panią Prof. Irenę Lipowicz. Zastępca Rzecznika Pan Ryszard Czerniawski, był obecny na spotkaniu, powitał uczestników, życząc miłych chwil spędzonych wspólnie.

Konwencja tegoż spotkania była zupełnie inna, aniżeli w latach poprzednich. Przedstawiciele Kół i Stowarzyszeń prezentowali działalność swoich organizacji. Organizacje posiadające długi staż dzieliły się swoim doświadczeniem, wiedzą, fachową poradą. Młode, nowopowstałe organizacje przekazywały swój entuzjazm, pozytywne podejście, innowacyjność i zaradczość w rozwiązywaniu różnych problemów. Wiele uśmiechu i pozytywnych emocji przekazała Pani Henryka Tomalczyk – logopeda z łódzkiego Stowarzyszenia. Wypowiedź Pana doktora n. med. Marcina Wojtery na temat „Aspekty psychiatryczne choroby Parkinsona”, rzeczowa i konkretna przypadła do gustu uczestnikom spotkania. Zaś Pani Sylwia Wójcik – Psycholog – zwróciła uwagę na jakże ważne aspekty psychoedukacji w chorobie Parkinsona.

Po części oficjalnej nastał czas rozrywki i niespodzianek przewidzianych dla uczestników spotkania. W Centrum Konferencyjno-Kongresowym w sali o nazwie „Chopin” wszystkich gości, już od progu witali przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Skubianki z gminy Serock, w pięknych strojach, które od razu przeniosły wszystkich w lata dwudzieste i trzydzieste XX wieku. W godzinach popołudniowych światła sali przygasły, na scenę zaś weszli artyści z zaprzyjaźnionego Stowarzyszenia SMS. Film ukazujący przedwojenną Warszawę i znakomite wykonanie utworów, z pięknymi tekstami Juliana Tuwima pt. „Na pierwszy znak”, „Miłość ci wszystko wybaczy”, niczym wehikuł czasu przeniosło gości w tamte lata. Artyści zadbali o dozę humoru, przypominając zebranym felietony Wiecha. Krótki, ale jakże wymowny film o Powstaniu Warszawskim, wycisnął łzę z niejednego oka. Najmłodsi podopieczni Stowarzyszenia radośnie, z uśmiechem na ustach odśpiewali piosenki powstańcze takie jak: „Warszawskie dzieci”, „Piosenka o nocy”, „Pałacyk Michla”. Po krótkiej przerwie, w której uczestnicy mieli czas na refleksję, zadumę, rozmowy, ale także konsumpcję smakołyków przygotowanych przez organizatorów; artyści zabrali wszystkich obecnych do Warszawy powojennej. Pełen entuzjazm budowniczych, którzy przy nutach piosenki „Budujemy nowy dom” przekazywali cegły do odbudowy stolicy udzielił się wszystkim uczestnikom. Kolejno przedstawiane przez artystów utwory: „Jak przygoda to tylko w Warszawie”, „Na prawo most”, „Autobus czerwony”, i fenomenalne wykonanie utworu w aranżacji dwóch artystek Pani Joanny Folwarskiej i młodziutkiej Ani piosenki  „Karuzela”, zaowocowało wspólną zabawą i rozkołysaniem całej sali. Nie zabrakło też znanych postaci: warszawska kwiaciarka, która rozdawała bukiety kwiatów podczas przerwy, Cwaniak warszawski – obdarowywał całusami, a także wykonał wspaniały utwór „Nie masz cwaniaka nad Warszawiaka”, a także kojarzona z Warszawą Hanka Bielicka, w której rolę wcieliła się Beata Bieniek. Kolorowa kreacja, kapelusz i charakterystyczna chrypka wywołały uśmiech na twarzach publiczności. Nowa, SMS-owa odsłona Hanki Bielickiej na długo zapadnie w pamięci wszystkich zebranych. Ogromną niespodzianką był występ prawdziwego warszawskiego kataryniarza, z papugą o imieniu Carlos. Kataryniarz, przy nutach utworu „Złoty pierścionek”, rozdawał złote pierścionki „z niebieskim oczkiem, z błękitnym niebem na szczęście”. Podsumowaniem wieczoru było wspólne wykonanie piosenki „Warszawa da się lubić”, która dała tytuł dla całego przedstawienia.

Organizatorzy w podziękowaniu wręczyli dyplomy „Przyjaciela Fundacji”, wszystkim członkom i podopiecznym Stowarzyszenia Miłośników Skubianki. Dodatkową niespodzianką i zaskoczeniem była odśpiewana piosenka na Euro 2012 pt. „Polska gra!”, która w konkursie piosenki na Euro 2012 w kategorii własna interpretacja znanej piosenki zajęła drugie miejsce.

Dodatkową atrakcją była stworzona mini galeria obrazów autorstwa Pana Rafała Rudko, który wypożyczył akwarele specjalnie na potrzeby spotkania.

Ogólnopolskie spotkanie  związane jest z Ogólnoświatowym Dniem Osób z chorobą Parkinsona, jednakże  Występ zespołu SMS, którego aktorzy mają od 8 do 68 lat, miał szczególny wymiar z racji ustanowienia przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej roku 2012 - Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Członkowie Stowarzyszenia udowodnili, że „Warszawa da się lubić”, ale także cytując hasło Stowarzyszenia pokazali, że „SMS łączy ludzi”.

Dzień pełen emocji i wrażeń został zwieńczony wspólną kolacją.

Niedzielny poranek został rozpoczęty od wspólnego uczestnictwa we mszy świętej w Bazylice świętego Krzyża w Warszawie. Mszę celebrował Ksiądz Józef Jachimczak, który swoje słowa, w ten szczególny dzień (Niedziela Miłosierdzia Bożego) skierował do osób cierpiących na chorobę Parkinsona. Kolejnym punktem programu było tradycyjne już złożenie kwiatów przy grobie błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.

Niespodzianką, którą przygotowali organizatorzy była wizyta w Centrum Nauki im. Mikołaja Kopernika w Warszawie. Kilka godzin spędzonych w Centrum zaowocowało zapewne licznymi rozmyśleniami naukowymi. Niezwykłą radością była stała opieka niezastąpionych przewodniczek Pani Barbary i Pani Marii, które czuwały nad bezpieczeństwem uczestników i odpowiednim przebiegiem spotkania.

 Po wizycie w Centrum Nauki nastąpiło pożegnanie uczestników spotkania i myśl … do zobaczenia za rok.

Aktualny wykaz OPP uprawnionych do otrzymywania 1%, jest publikowany przez NIW – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego więcej...



program do pit - darmowy