Parkinson

ul. Czerska 18 lok. 243, 00-732 Warszawa
tel. 22 409 77 56,  email fundacja@parkinson.sos.pl
podatku KRS 0000221902
Konto PLN: 05 1140 1010 0000 3509 2800 1001
REGON 015867470   NIP 525-231-38-24

Chat pt. „Ból oraz komplikacje psychiczne i zaburzenia intelektualne w chorobie Parkinsona”


Rozmowa 1. Odpowiada Pani dr n. med. Marta Leńska-Mieciek

Rozmówca

Mam 60 lat od 3 lat przyjmuję leki Madopar i Aropilo. 1. Czy sam Madopar wystarcza? Drżenie spoczynkowe mam rzadko i nie bez powodu. Na występowanie drżenia bardziej wpływa sytuacja stresowa niż leki (to utrzymuje się z lekami i bez) np.: rozmowa w urzędzie wtedy, gdy czuję się obserwowany, same domniemanie możliwość trudności (np. konieczność przyspieszenia) w pracy lub konieczność działania przy obecności osób obcych wystarcza na drżenie i sztywnie ogólne, nawet film czy sport w TV ma wpływ. Drżenie najczęściej ustępuje w chwilach relaksu, po kilkunastu minutach w samotności i w ciszy i rozluźnieniu mięśni. Na co dzień najbardziej jest trudne drżenie ruchowe (na to nie mam sposobu) np. konieczność trzymania gazety, „walka” z myszką od komputera, jedzenie obiadu, oraz słabość mięśni, ogólna a szczególnie nóg. 2. Czy to można jakoś zmniejszyć? W wieku 20 lat miałem niedotlenienie mózgu w wyniku tego miałem utratę zdolności pisania i mowy. Obecnie mam 60 lat lekki niedowład prawostronny i drżenie rąk, szczególne prawej, ogólny zły stan kręgosłupa – diagnoza Parkinson. Lekkie drżenie rąk miałem jak pamiętam już w wieku dwudziestu kilku lat, czyli można powiedzieć drżenie emocjonalne mam od zawsze (Ojciec też to miał). 3. Czy to może być następstwem zdarzenia z młodości, lub dziedziczne? 4.Czy akupunktura może łagodzić stan choroby Parkinsona? 5. Czy wszystkie zioła można stosować przy Madoparze? 6. Czy znaczny wysiłek fizyczny jest dopuszczalny przy chorobie Parkinsona?

Odpowiedź.

Witam Pana, 1. Dominujące u Pana drżenie pojawiające się w trakcie wykonywania czynności lub ruchu zwykle nie reaguje dobrze na preparaty lewodopy np.: Madopar. Warto zgłosić ten problem Pana Lekarzowi prowadzącemu, który może rozważyć włączenie leku z innej grupy np.: propranolol. To, że objawy nasilają się w sytuacjach stresowych jest jak najbardziej normalne w przypadku choroby Parkinsona. 2. Wywiad, który Pan podaje może wskazywać na współistnienie innego typu drżenia niż tylko tego typowego dla choroby Parkinsona - tzw.: drżenia samoistnego. Tak jak napisałam wyżej lekarz Pana prowadzący może zweryfikować rozpoznanie i ewentualnie zdecydować o włączeniu leku innego niż stosowane w chorobie Parkinsona. 3. Drżenie samoistne występuje często rodzinnie, ale postawić takie rozpoznanie można jedynie po zbadaniu chorego. 4. Nie ma dowodów na wpływ akupunktury na przebieg choroby Parkinsona. 5. Niestety nie. Istnieją leki ziołowe, które są przeciwwskazane. 6. W chorobie Parkinsona powinno się raczej unikać ekstremalnego wysiłku fizycznego.

Rozmówca

Który z leków Madopar czy Aropilo jest dla mnie bardziej wskazany? Samopoczucie moje jest nieco lepsze po samym Madoparze bez Aropilo, samo Aropilo nie daje żadnych efektów. 1. Czy to jest możliwe czy tylko taki przypadek? 2. Np. jakie zioła są niewskazane?

Odpowiedź.

Szanowny Panie, te dwa leki działają w różny sposób i oba są bardzo dobre. Zmiany lekowe trzeba koniecznie przedyskutować z lekarzem prowadzącym. Samodzielne modyfikowanie może pogorszyć Pana stan. Pozdrawiam serdecznie.

Rozmówca

Serdecznie dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

 

Rozmowa 2. Odpowiada Pani Prof. dr hab. med. Urszula Fiszer

Rozmówca

Jestem po 2 operacjach wszczepienia elektrod do głębokiej stymulacji mózgu (styczeń i październik 2012), po pierwszej brałam sinemet, teraz nacom, jak radzić sobie z dużym bolesnym usztywnieniem i następującym po tym bezpośrednio bolesnym skurczem, łącznie z wykręcaniem całego ciała, ręce, najczęściej jedna noga aż po palce stopy. Czy po takich operacjach objawy takie powinny nadal występować? Biorę dawki leku 5 x 250.

Odpowiedź. 
Nie są to typowe objawy po operacji. Czy Pani jest pod stałą kontrolą stymulatora w ośrodku gdzie była operowana. Jeśli praca stymulatora jest prawidłowa to do rozważenia lek z grupy agonistów dopaminy, oczywiście do decyzji lekarza prowadzącego.

 

Rozmowa 3. Odpowiada Pani Prof. dr hab. med. Urszula Fiszer

Rozmówca

Czy można oprócz leków na Parkinsona użyć leki przeciwbólowe na noc, gdyż przerwa nocna jest 8 godzinna a ja budzę się nad ranem o 4 z bólu?

Odpowiedź.

W pierwszej kolejności należy ustalić przyczynę bólu, jeśli jest ona związana z objawami parkinsonowskimi to powinno być najpierw wykonana modyfikacja leczenia, a dopiero w drugiej kolejności ewentualne leki przeciwbólowe. Czy przyjmuje Pani porcję leków w godzinach wieczorno/nocnych lub leki o długim działaniu?

Rozmówca

Przyczyna bólu jest ustalona, robiłam badania, które wykazały, że jest to sprawa Parkinsona. Przyjmuję leki o 22: sinemet, nakom a leki o długotrwałym działaniu, requip 8, 4, 2 mg tylko rano.

Odpowiedź.

Jeżeli jest to Requip modutab, to prawidłowo, może wtedy powinna Pani brać preparat lewodopy około godziny 2 w nocy. Proszę o tym porozmawiać z lekarzem prowadzącym.

 

Rozmowa 4. Odpowiada Pani Prof. dr hab. med. Urszula Fiszer

Rozmówca

Witam. Choruje na chorobę Parkinsona od 5 lat biorę leki: nakom mite 5 x dziennie sinemet 3 x dziennie oraz requip 16 mg na noc i lerivon też na noc. Po godz. 16 objawy się nasilają a wieczorem jest spięcie mięśni tak, że czasami trudno mi wziąć prysznic. Ostatnio dokucza mi zwyrodnienie barku i dostałam blokadę czy to może być przyczyną takiego złego samopoczucia w godzinach wieczornych, w nocy także źle sypiam i biorę na sen senzop i boje sie ze sie uzależnienie od tego leku. Oprócz tego mam problemy kardiologiczne mam wstawionego stenta /lato ub. roku. I biorę lak na rozrzedzenie krwi. Co może być przyczyna tych wieczornych dolegliwości? Z rana po zażyciu tabletek mogę funkcjonować normalnie, ale dlaczego wieczorem mam takie trudności, mimo że zażywam leki w/ wskazówek lekarza. Dziękuje za poradę. Pozdrawiam Danuta

Odpowiedź.

Witam serdecznie, wydaje się, że przyczyną Pani złego samopoczucia są dwa schorzenia. 1. Zwyrodnienie barku i 2. Dolegliwości związane z chorobą Parkinsona. Samopoczucie w godzinach wieczorno/nocnych może być związane z godzinami przyjmowania leków, ale bez dokładnej analizy trudno jest odpowiedzieć. Być może modyfikacja leków przeciwparkinsonowskich spowoduje lepsze samopoczucie Pani w godzinach nocnych bez konieczności brania leków nasennych. Proszę dokładnie zapisać swój stan w ciągu doby i przedstawić lekarzowi prowadzącemu.

 

Rozmowa 5. Odpowiada Pani dr n. med. Marta Leńska-Mieciek

Rozmówca

Dobry wieczór. Chciałabym się zapytać jak długo można brać środki przeciwbólowe i w jakiej ilości, bo odczuwam non-stop bóle.

Odpowiedź.

Witam Panią, w pierwszej kolejności należy ustalić przyczynę bólu i dopiero wtedy zdecydować o sposobie leczenia. Niekiedy już samo nadużywanie środków przeciwbólowych może prowadzić do nasilenia dolegliwości. Leczenie przewlekłe powinno zawsze odbywać się pod kierunkiem lekarza. Pozdrawiam

 

Rozmowa 6. Odpowiada Pani Prof. dr hab. med. Urszula Fiszer

Rozmówca

Po długim używaniu Madoparu HBS i Reqipu o przedłużonym u męża zaczęły się omamy /zwidy wzrokowe i słuchowe. Lekarka odstawiła te leki i przepisała madopar rano (godz. 7) rozpuszczalny 125mg oraz kapsułki 62, 5 co godzinę przez cały dzień, do godz. 20. Jest to jednak dawkowanie dość trudne, mąż często omija pojedyncze dawki. Jakie dawkowanie madoparu zaproponowałaby Pani Profesor?

Odpowiedź.

Przy występowaniu omamów należy odstawić Requip oraz zredukować dawkę Madoparu. Proces ten powinien być przeprowadzony stopniowo i obejmować redukcję dawki o około 1/3 pierwotnej dobowej. Trudno mi ocenić sposób przyjmowania leków nie znając pacjenta, ale przyjmowanie leku, co 1 godzinę jest bardzo trudne dla pacjenta, myślę, że lekarz prowadzący stopniowo zmieni dawkowanie (rzadsze).

Rozmówca

W celu poprawienia zaburzeń pamięci mąż bierze Nimvastid 1,5 mg bierze drugie opakowanie, ale na razie nie widać lepszych efektów. A omamy wzrokowe występują prawie codziennie. Czy dłuższy czas zażywania tego leku przyniesie widoczną poprawę?

Odpowiedź.

Jest to bardzo dobry lek stosowany w takich przypadkach. Efekt będzie zależał także od redukcji leków przeciwparkinsonowskich, nawodnienia chorego (2-2,5 l dziennie) i wykluczenia ewentualnie ognisk zakażenia.

Rozmówca

Zastanawiam się, w jaki sposób uaktywnić intelektualnie męża, który nie umie teraz skupić się na czytaniu, nagle zapada w krótki sen np. podczas oglądanie telewizji, rozmowy, nie umie skupić przez dłuższą chwilę uwagi.

Odpowiedź.

Proszę kontrolować ciśnienie krwi w okresach pogorszenia (czy nie ma spadków?). Jeśli ciśnienie jest niskie to istotne jest zwiększenie nawodnienia chorego.

Rozmówca

Mąż ma zaburzenia z niedotrzymaniem moczu ma przepisany lek Ditropan 5mg, niestety musi go brać z przerwami, bo po tygodniu stosowanie pojawiają-nasilają się lęki i splątanie? Czy można temu zaradzić, bo lek ten jest skuteczny i skutecznie uspakaja nadwrażliwy pęcherz?

Odpowiedź.

Bardzo ważna byłaby kontrola czy nie ma infekcji w drogach moczowych. Na okres leczenia omamów chyba byłoby lepiej wstrzymać podawania Ditropanu.

Rozmówca

Jak ograniczyć nadmiar wydzielanej śliny zwłaszcza rano? Czy to jest wynikiem braku lewodopy po nocnej przerwie? Czy można w ciągu nocy popijać rozpuszczony wieczorem madopar?

Odpowiedź.

Nadmiar śliny jest wynikiem trudności w połykaniu jej w przerwie nocnej. Madopar powinien być tak rozłożony w ciągu doby, aby uwzględnić także przerwę nocną. Proszę dokładnie przedyskutować to z lekarzem prowadzącym.

Rozmówca

Mąż miał kilka upadków, jeden dość przykry, jakie są przyczyny, czy można te przyczyny eliminować lekami?

Odpowiedź.

Zawsze należy ustalić przyczynę występowania upadków i w zależności od przyczyny odpowiednie postępowanie (różne).

 

Rozmowa 7. Odpowiada Pani Prof. dr hab. med. Urszula Fiszer

Rozmówca

Witam serdecznie, mam na imię Tomasz, zdiagnozowano u mnie chorobę Parkinsona ponad 3 lata temu, leki to Madopar 125 x 4 i Pronoran x 2. To, co jest dla mnie większym problemem od "zamrażania" ruch to trudność w "wystartowaniu" dnia i mobilizacja. Coraz częściej nie jestem w stanie zaplanować swoich działań na najbliższy dzień, tydzień itp. Coraz częściej zdarza się, że pytam o decyzje i wybór najbliższych czy nawet osoby postronne. Jak można ćwiczyć by zniwelować "zamrożenie" intelektualne i woli?

Odpowiedź.

Fluktuacje intelektualne są związane z fluktuacjami ruchowymi, czyli powinien Pan mieć leczone zaburzenia ruchowe a wtedy stan umysłowy się poprawi. Myślę, że będzie Pan wymagał częstszego dawkowania Madoparu i ewentualnie wymiana leku Pronoran na agonistę o przedłużonym uwalnianiu. Oczywiście decyzję może podjąć tylko lekarz prowadzący. Proszę również kontrolować ciśnienie krwi, jeżeli byłoby obniżone w stanach pogorszenia to konieczne lepsze nawodnienie (2 – 2,5l dziennie).

 

Rozmowa 8. Odpowiada Pani Prof. dr hab. med. Urszula Fiszer

Rozmówca

Dobry wieczór. Na chorobę Parkinsona choruję od 2006 roku (rozpoznanie oraz potwierdzenie), obecnie mam 50 lat, typowe dolegliwości choroby są mi znane i nie stanowią dla mnie większych tajemnic. Od pewnego czasu nasilały się problemy ze snem, tj. bardzo niespokojny sen połączony z częstym przebudzaniem się, problemem z obrócenia się z boku na bok z powodu zesztywnienia oraz bardzo dokuczliwe napadowe pocenie się. Ostatnio doszły do tego objawy dziwnego bólu polegające na uczuciu jakby bardzo mocno gniotły sprężyny z materaca a materac nie posiada sprężyn…Podobne uczucie mam również podczas kilkunastominutowego siedzenia w dzień, ból narasta, odczucie ugniatania…Biorę następujące leki: Madopar HBS 125 1+1+1, Madopar rozpuszczalny 125, Amantix 100 1+0+0. Obecnie przebywam na rehabilitacji szpitalnej, po konsultacji z lekarzem neurologiem od kilku dni zażywam Madopar HBS 125 w dawkach 1+1+2, poza tą modyfikacją pozostałe dawkowanie leków bez zmian. Efektem jest zanik uczucia „gniecenia” w nocy, sen jest jednak zły, często budzę się. 19 Października zeszłego roku w pracy poczułem nagłe zawroty w głowie, myślałem, że to chwilowe, ale objawy nasilały się doprowadzając do wymiotów, wtedy udałam się na pogotowie, gdzie zostałem poddany badaniom w celu wykluczenia udaru (TK), następnie badaniu laryngologicznemu – czy nie mam zaburzeń błędnika. Zawrotu utrzymywały się wyłącznie w pozycji stojącej oraz siedzącej, po przyjęciu pozycji leżącej zawroty ustępowały. Ten atak trwał około 12 godzin, po czym wszystko powróciło do normy. Podobny atak wydarzył się ponownie już podczas obecnej hospitalizacji, była natychmiastowa konsultacja neurologiczna, laryngologiczna oraz badanie w kierunku drożności tętnic szyjnych. W związku z powyższym moje pytanie jest czy przyczyną takich zawrotów w głowie może być postępująca choroba Parkinsona, oraz czy w takim przypadku wskazane jest zażycie dodatkowej dawki Madoparu 125 rozpuszczalnego.

Odpowiedź.

Szanowny Panie, z listu od Pana wynika, że postęp choroby jest niewielki, ponieważ przyjmuje Pan niedużą dawkę Madoparu. Lek ten powinien być dawkowany regularnie w ciągu dnia i nocy w podobnych dawkach stopniowo zwiększany. Mam wrażenie, że nie przyjmuje Pan wystarczającej dawki leków. Proszę to skonsultować z lekarzem prowadzącym. Objawy- silne zawroty niekoniecznie muszą być związane z chorobą Parkinsona. Uprzejmie proszę w takim przypadku zmierzyć ciśnienie krwi na obu rękach w trakcie zawrotów głowy. Mam nadzieje, że badanie tętnic było prawidłowe. Proszę wykonać jeszcze rtg kręgosłupa szyjnego, o wynikach proszę poinformować lekarza prowadzącego. Myślę, że przyjmowanie dodatkowej dawki Madoparu rozpuszczalnego w czasie zawrotu nie jest wskazane.

 

Rozmowa 9. Odpowiada Pani dr n. med. Marta Leńska-Mieciek

Rozmówca

Mama, 79 lat (leki podst. od listopada 2012: Sinemet CR200/50 5x1tabl, Ricordo 5mg 1x1tabl i Ketrel 25mg 1x2tabl na noc) Od jakiegoś czasu jest przygnębiona i "nie ma ochoty do życia". Poza tym nie ma apetytu. Po konsultacji psychiatrycznej zalecono dodatkowo Escitil 10mg 0,5 tabl. rano. Co można jeszcze zrobić, aby wyciągnąć Ją z tej 'depresji'?

Odpowiedź.

Witam Panią, czy zauważyła Pani poprawę stanu Mamy po włączeniu Escitilu? Jeśli nie należałoby ponownie skonsultować się z lekarzem prowadzącym i zmodyfikować leczenie przeciwdepresyjne.

Rozmówca

Ponadto niejako 'efektem' tego stanu zdrowia/psychiki był pobyt Mamy w szpitalu z powodu ogólnego osłabienia organizmu. Po powrocie do domu nadal jest słaba i dodatkowo utrudniony jest z Nią kontakt - czasami sprawia wrażenie jakby nie wiedziała gdzie jest i co się z Nią dzieje. Dość gwałtowne pogorszenie stanu zdrowia (od trzech tyg. Mama prawie w ogóle nie chodzi) bardzo nas martwi i niepokoi. Jednym z czynników, który wywołuje Mamy lęk przed chodzeniem, to gwałtowne i bardzo silne skurcze mięśni, które wcześniej się nie zdarzały. Tak, więc dolegliwości fizyczne mieszają się tu z lękami, strachem przed upadkiem i kółko się zamyka. Czy te skurcze mogą być efektem nieprawidłowego odżywiania, czy skutkiem ubocznym zażywania leków czy też po prostu kolejnym etapem choroby Parkinsona?

Escitil został zapisany Mamie przy wypisie ze szpitala, czyli tydzień temu, trudno, więc chyba jeszcze mówić czy jego zażywanie ma wpływ na poprawę stanu zdrowia. W przypadku gdyby z biegiem kolejnych dni taka poprawa nie nastąpiła skonsultujemy się z lekarzem prowadzącym w celu ew. modyfikacji leczenia.

Odpowiedź.

Szanowna Pani, stosowane u Pani Mamy leki wskazują na to, że oprócz objawów zespołu parkinsonowskiego występują u niej również inne nieprawidłowości i to one mogą odpowiadać za pogorszenie jej sprawności. Bardzo trudno, bez całościowego wglądu w historię choroby i badania pacjentki, rozwiać Pani wątpliwości. Proszę je jeszcze raz przedyskutować z lekarzem prowadzącym chorą. Serdecznie pozdrawiam

Rozmówca

Dziękuję bardzo za wysłuchanie i przekazane wskazówki. Pozdrawiam

 

Rozmowa 10. Odpowiada Pani Prof. dr hab. med. Urszula Fiszer

Rozmówca

Chorobę Parkinsona rozpoznano u mnie w 2005 roku, od około roku następuje u mnie gwałtowny postęp choroby, tj. nasilone drżenie ręki prawej, ogólna sztywność, kłopoty z chodzeniem, zamarzanie, bliżej nieokreślone bóle, kłopoty ze snem w nocy. Obecnie zażywam następujące leki: Madopar 125 kapsułki 1+1+1+1 oraz dodatkowo Madopar HBS 125 na noc, również Madopar 62,5 rozpuszczalny w przypadku pogorszenia objawów. Od około roku pogorszyła się moja ostrość wzroku zarówno do dali jak i bliska. Byłam konsultowana u lekarza okulisty, lecz nie zostały mi przepisane żadne szkła korekcyjne. Mam poważne problemy z przeczytaniem prasy, książki, rozpoznaniem twarzy na ulicy (mam wrażenie, że wszystko jest rozmyte). Dodatkowo bardzo często mam napadowe bóle głowy, zawroty, ciemno w oczach, chwilowe zaburzenia słuchu, uczucie drętwienia twarzy.

Odpowiedź.

Szanowna Pani, w momencie jak postępuje pogorszenie należy stopniowo zwiększać leki przeciwparkinsonowskie być może dawka leków i preparatów jest niewystarczająca. Proszę przedyskutować to z lekarzem prowadzącym.

 

Rozmowa 11. Odpowiada Pani dr n. med. Marta Leńska-Mieciek

Rozmówca

Dzień dobry. Mam pytanie. Od 12-tu lat choruję na chorobę Parkinsona.Podobno choroba Parkinsona nie ma wpływu na obniżenie sprawności intelektualnej. Ja też tego nie odczuwam. Jednak mam problemy z wypowiedzeniem tego, co mam na myśli i w sumie wychodzi na to, że wygląda to na jakieś otępienie. Czy jest to normalne, czy są na to dodatkowe leki?

Odpowiedź.

Witam Pana, czasami problemy ze znalezieniem właściwego słowa ma każdy z nas. Oceny sprawności funkcji poznawczych może dokonać Pana lekarz prowadzący lub lekarz z ośrodka, który specjalizuje się w chorobach otępiennych. Pozdrawiam

 

Rozmowa 12. Odpowiada Pani Prof. dr hab. med. Urszula Fiszer

 

Rozmówca

Chciałabym się leczyć apomorfiną, gdyż słyszałam o dobrych rezultatach. Co Pani prof. o tym sądzi? Uważam, że potrzebna mi jest pełna ocena stanu psychicznego, gdyż ciężko mi sprecyzować moje trudności. Dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź.

Oczywiście może Pani planować leczenie apomorfiną. Niedługo prawdopodobnie będzie ona dostępna w Polsce w programie terapeutycznym. Jednakże przed zakwalifikowaniem będzie Pani poddana kompleksowej ocenie (także stanu psychicznego).

 

Rozmowa 13. Odpowiada Pani dr n. med. Marta Leńska-Mieciek

Rozmówca

Mam 63 lata, leczę się 8 lat madopar, Akineton, Rolpryna. Mimo choroby mam apetyt, zwłaszcza na słodycze, cały czas tyję./15 kg/. Pogarsza się pamięć, trudności poznawcze. Czy to depresja czy norma?

Odpowiedź.

Witam Panią, niestety do postawienia właściwej diagnozy jest konieczne badanie chorego i przeprowadzenie pewnych testów klinicznych oceniających funkcje poznawcze. Możliwe jest to pod kierunkiem prowadzącego Panią lekarza neurologa. Pozdrawiam serdecznie.

 

Rozmowa 14. Odpowiada Pani Prof. dr hab. med. Urszula Fiszer

Rozmówca

Mam 58 lat. W 2008 r. stwierdzono u mnie chorobę Parkinsona, od tego czasu zażywam Madopar. Od jesieni ubiegłego roku dzienne dawki zostały zwiększone 5x250 oraz Pronoran 50mg 3x1 i fewarin 2x1 miało to pomóc w kłopotach z mową i chodzeniem. Sytuacja drastycznie się pogorszyła - niema dnia bez upadku potknięć a sposób wypowiadania się jest nie do zrozumienia. Czy leki są prawidłowo ustawione, bo wrażenie mam, że czuję się coraz gorzej, czy można wrócić do poprzednich dawek? Czy istnieją metody diagnozowania tej choroby? W czasie ostatniej wizyty u neurologa padła sugestia o podejrzeniu MSA, czy ewentualnie ta choroba jest w jakiś sposób do opanowania. Proszę o poradę. Dziękuję.

Odpowiedź.

Szanowny Panie, trudno jest odpowiedzieć na postawione pytanie. W przypadku braku poprawy przy leczeniu przeciwparkinsonowskim należy zweryfikować rozpoznanie choroby Parkinsona. Bardzo dobrze, że Pana lekarz rozważa możliwość także innej choroby. Gdyby okazało się, że jest to MSA również istnieje odpowiednie postępowanie terapeutyczne mające na celu poprawę stanu klinicznego.

 

Rozmowa 15. Odpowiada Pani Prof. dr hab. med. Urszula Fiszer

Rozmówca

Dzień Dobry. Biorę 5 razy Nakom 250 i Sinemet 1 raz na noc. Mam problemy tzw. końca dawki. Występują bolesne skurcze, ogromne sztywności są to stałe godziny

Odpowiedź.

Szczęśliwie ma Pan jeszcze wiele możliwości terapeutycznych. Po ocenie lekarza prowadzącego może Pan mieć dołączony leki z grupy agonistów dopaminy lub entakapon. Pozdrawiam

 

Rozmowa 16. Odpowiada Pani dr n. med. Marta Leńska-Mieciek

Rozmówca

Witam. Choruję na chorobę Parkinsona od 9 lat moim problemem jest płaczliwość nadmierna wrażliwość. Jestem po przebytym zawale mam problem z kręgosłupem zwyrodnienia, przepuklina. Biorę Sertagen i Madopar 125 kapsułki. Coraz częściej lek nie działa, wtedy jestem bardzo napięta wręcz sztywna i wygina mnie strasznie, dodatkowo ból. Utrapieniem jest wypróżnianie się, nie wiem już, co mam zastosować, bo niby chcę a nie ma siły parcia. Proszę, co mam robić? Dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź.

Witam Panią, opisywany przez Panią ból jest najprawdopodobniej związany z nasileniem objawów zespołu parkinsonowskiego i w związku z tym należałoby pomyśleć o zmodyfikowaniu leczenia przeciwparkinsonowskiego. Jeśli chodzi o zaparcia - to jeden z typowych objawów choroby Parkinsona. Jeśli zawodzą nie farmakologiczne sposoby: stosowanie diety bogato-resztkowej, odpowiednia podaż płynów(2-2,5l/dobę), ruch itd. można pod kierunkiem lekarza prowadzącego zastosować odpowiednie (dostępne na receptę) leki. Pozdrawiam

 

Rozmowa 17. Odpowiada Pani Prof. dr hab. med. Urszula Fiszer

 

Rozmówca

Witam, mija 3 lata od pierwszych objawów choroby Parkinsona, od 2 biorę requip modutab 6 mg., od roku madopar 4x62, 5 mg, oprócz tego biorę jeszcze Mirzaten 30mg. na noc i elicee rano. Moje pytanie dotyczy tych leków na depresję i lęki, czy są odpowiednie przy tej chorobie? Może są inne bardziej odpowiednie. Nadmienię jeszcze, że przed chorobą brałam 7 lat seroksat. Mam jeszcze oponiaka wielkość ok. 8mm., czy to może być przyczyną takich objawów jak przy tej chorobie. Mam 48lat.

Odpowiedź.

Mirzaten jest doskonałym preparatem przeciwdepresyjnym w chorobie Parkinsona. Jeśli pani ma oponiaka to należy okresowo kontrolować - badanie tomografii lub rezonansu.

Aktualny wykaz OPP uprawnionych do otrzymywania 1%, jest publikowany przez NIW – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego więcej...



program do pit - darmowy