Parkinson

ul. Czerska 18 lok. 243, 00-732 Warszawa
tel. 22 409 77 56,  email fundacja@parkinson.sos.pl
podatku KRS 0000221902
Konto PLN: 05 1140 1010 0000 3509 2800 1001
REGON 015867470   NIP 525-231-38-24

Chat pt. "Leczenie objawów pozaruchowych choroby Parkinsona (niedociśnienie, układ pokarmowy, połykanie, mówienie, depresja, zaburzenia pamięci, mikcja)"


Rozmowa dr Marty Leńskiej – Mieciek z Internautą nr.1

Pytanie
Dzień dobry. Moja mama choruje od 16 lat. Prawie codziennie boli ją głowa. Czy może to być związane z chorobą Parkinsona, czy też z czymś innym? Była badana przez lekarza okulistę             i oczywiście lekarza neurologa. Nic groźnego nie stwierdzili.

Odpowiedź
Pani Anno, bóle głowy mogą mieć wiele różnych przyczyn. Diagnostyką  bólów głowy odbywa się zwykle pod kierunkiem lekarza rodzinnego lub neurologa. Pierwszym krokiem powinno być dokładne zebranie wywiadu dotyczącego między innymi charakteru bólów głowy, częstości i czasu ich występowania, objawów towarzyszących itd. Jego szczegóły ukierunkowują diagnostykę, która może być pogłębiana o konsultacje kolejnych specjalistów np.: laryngologa lub stomatologa oraz badania dodatkowe np.: neuroobrazujące.  

Pytanie
Chodziło mi przede wszystkim o to, czy inni chorzy też cierpią z powodu częstych bólów głowy? Gdyby tak było, to znaczy, że może to być związane z chorobą Parkinsona. Jeśli nie, to trzeba szukać innych przyczyn. Czy Pani Doktor wie może, czy inni pacjenci na to narzekają? To mnie nurtuje.

Odpowiedź
Pani Anno, bóle głowy mogą występować w przebiegu choroby Parkinsona w wyniku zmian zwyrodnieniowych odcinka szyjnego kręgosłupa i wzmożonego napięcia mięśni. W pierwszej kolejności należy jednak wykluczyć inne częste przyczyny bólów głowy, choćby nadciśnienie tętnicze. Artykuł o dolegliwościach bólowych w przebiegu choroby Parkinsona ukazał się w ostatnim numerze "Parkinson-Polska" biuletynu dostępnego w Fundacji "Żyć z chorobą Parkinsona".  

Rozmowa dr Marty Leńskiej – Mieciek z Internautą nr.2

Pytanie
Rano po zażyciu Madoparu, Sinemetu i Requipu mam niskie ciśnienie 104/76 popołudniu przy sztywności mam 170/104. Czy zmienić czas podawania tritace do godzin późniejszych?

Odpowiedź
Witam Pana, wahania ciśnienia tętniczego są prawdopodobnie skutkiem fluktuacji ruchowych występujących w przebiegu choroby Parkinsona. Należy więc zmodyfikować leczenie przeciwparkinsonowskie, tak aby zmniejszyć fluktuacje ruchowe, co prawdopodobnie spowoduje obniżenie wartości ciśnienia tętniczego krwi. Czasem po odpowiedniej modyfikacji leczenia przeciwparkinsonowskiego nie jest konieczne dalsze przyjmowanie leków obniżających ciśnienie tętnicze krwi. Pozdrawiam. Marta Leńska-Mieciek

Pytanie
Pani doktor jeszcze jedno pytanie: Czy przebyte w 2004 r. palidotomie, które uszkadzają pewne struktury mózgu wykluczają zakwalifikowanie do wszczepienia elektrostymulatora?

Odpowiedź
Szanowny Panie, obiektywną kwalifikację może wykonać jedynie neurochirurg specjalizujący się w leczeniu operacyjnym choroby Parkinsona. Jego ocena będzie zależała od tego czy zabieg palidotomii był jedno czy obustronny, jakie objawy choroby Parkinsona dominują obecnie itd. 

Rozmowa dr Marty Leńskiej – Mieciek z Internautą nr.3

Pytanie
Proszę o podanie skutecznego środka przeciwbólowego w chorobie Parkinsona.

Odpowiedź
Witam Pana, przede wszystkim należy ustalić przyczynę bólu i wykluczyć  inne jego przyczyny niż choroba Parkinsona np.: bóle pochodzenia mięśniowo-szkieletowego, związane z fluktuacjami ruchowymi. W przypadku związku z fluktuacjami ruchowymi wymagana jest modyfikacja leczenia przeciw parkinsonowskiego i ewentualnie leczenie antydepresyjne. 

Rozmowa Prof. dr hab.med. Urszuli Fiszer z Internautą nr. 4  

Pytanie
Witam serdecznie. Zażywam 3x Aropilo, oprócz tego Madopar i moje pytanie jest takie czy przy w/w lekach można zażywać środki antydepresyjne typu ZOMIREN i Zoltral? Czy równoczesne stosowanie tych leków jest niewskazane?

Odpowiedź
Można łączyć  leki dopaminergiczne (Madopar i Aropilo) z lekami antydepresyjnymi. Powinna Pani jednak pozostawać pod kontrolą neurologa i psychiatry.  

Rozmowa Prof. dr hab.med. Urszuli Fiszer z Internauta nr. 5

Pytanie
Witam. Prosze o poradę jak zmniejszyć wydzielanie śliny, od trzech lat choruje na zespół pozapiramidowy i biorę leki Madopar hbs 125mg 2 razy dziennie, Madopar 125 3 razy, Requip modutab 4 mg 1 raz .

Odpowiedź
Nadmierna ilość  śliny w chorobie Parkinsona spowodowana jest zaburzeniami połykania występująca w tym schorzeniu. Najlepiej poprawiają ten stan preparaty lewodopy, być może po zbadaniu stanu neurologicznego można byłoby zwiększyć jej dawkowanie. Ważna jest informacja o której godzinie wydzielanie śliny jest największe. Można także stosować leczenie cholinolityczne, ale to zależy od Pana wieku oraz innych objawów klinicznych.  

Rozmowa Prof. dr hab.med. Urszuli Fiszer z Internautą  nr. 6  

Pytanie
Interesują mnie ostatnie odkrycia dokonane przez naukowców (Harvard University), na czym one polegają, czy obejmują zarówno profilaktykę jak i pomoc dla osób mających Morbus Parkinson.  Od 12 lat mam morbus Parkinson ( leki: SIFROL Retardtabletten 2.1mg x1 dz. , STALEVO 100mg/25mg/200mg 4 x dz. AZILECT 1mg x dz. 1 ) Praktycznie nie odczuwam żadnych ograniczeń ruchu, mówienia etc.

Odpowiedź
Szanowna Pani ostatnie prace naukowców z Harvard University dotyczą możliwości terapii Choroby Parkinsona przy pomocy terapii genowej (zaburzenia związane z patologią w mitochondriach). Niestety są one w bardzo wczesnym stadium i niewiadomo kiedy i czy będą miały zastosowanie kliniczne. Pani otrzymuje w tej chwili bardzo nowoczesne leczenie i cieszymy się, że czuje Pani się dobrze. Proszę nie zapominać o rehabilitacji ruchowej.  
 
Pytanie
Szanowna Pani Profesor, uprzejmie dziękuje za szybka odpowiedź. Relacje prasowe były tak optymistyczne, że robiłam sobie nadzieję na zatrzymanie rozwoju choroby. Łącze pozdrowienia.

Odpowiedź
Szanowna Pani, Proszę nie tracić nadziei. Trwają intensywne prace nad etiopatogenezą i terapią choroby Parkinsona i niewątpliwie niedługo będą nowe preparaty na rynku. Proszę być dobrej myśli.  
 
Rozmowa Prof. dr hab.med. Urszuli Fiszer z Internauta nr. 7

Pytanie
Moja mama 82 lata - chora od 4 lat, ma ogromne problemy ze skurczami mięśni. Problem dotyczy głównie kończyn dolnych, ale z dnia na dzień jest coraz gorzej i mama zaczyna odczuwać bóle na coraz większych obszarach ciała. Mama rozpoczęła terapię Madoparem, potem był Sinemet, następnie Requip i wiele innych kombinacji. Kiedy zaczęły się urojenia i stany dezorientacji ponownie wrócono do leku Sinemet. Psychicznie nastąpiła poprawa, ale stan fizyczny niestety jest zły. Mama nie może już samodzielnie się poruszać, ma duże problemy z odczuciem silnego parcia na pęcherz, zwłaszcza w okresie skurczu, który potrafi trwać kilka godzin. Jak można pomóc mojej mamie?

Odpowiedź
U chorego z parkinsonizmem w przypadku wystąpienia zaburzeń psychicznych nie powinno stosować się leków z grupy agonistów dopaminergicznych, amamntadyny. Można natomiast stosować preparaty lewodopy nawet w połączeniu z entakaponem. Gdy są zaburzenia psychotyczne można dołączyć leki antypsychotyczne (neurolog lub psychiatra). Proszę pamiętać o konieczności dobrego nawodnienia mamy ( 2-2,5 l płynu dziennie) oraz wykrywaniu i leczeniu wszystkich ognisk zapalnych. Bardzo ważna rehabilitacja ruchowa pacjenta.  

Pytanie
Proszę  wybaczyć, ale niestety niewiele z tego zrozumiałam. Silne dawki kombinacji Madoparu i Sinemetu spowodowały zaburzenia psychiczne. Obecnie mama jest na małych dawkach Sinemetu (1/2 tabl. co 3 i pół godziny) i stan psychiczny mamy się poprawił, ale fizycznie nadal jest bardzo źle. zatem moje pytanie brzmi - czy leczenie Sinemetem jest jedynym skutecznym sposobem leczenia?

Odpowiedź
Szanowna Pani nie znam dokładnie historii choroby Pani Mamy, ale w piśmie powyżej podaje Pani że Mama otrzymywała Madopar, Sinemet, Requip i wiele innych kombinacji. Najczęściej zaburzenia psychotyczne powstają, gdy stosowane są różne kombinacje lekowe. Najbezpieczniejsze są preparaty lewodopy (Madopar, Sinemet ) często w małych dawkach. Jeśli zaburzenia psychotyczne się utrzymują zmniejszamy dawki preparatów lewodopy i włączamy leki antypsychotyczne. Niestety stan ruchowy chorej może się pogarszać jak u Pani Mamy. Ważne jest właściwe pojenie oraz rehabilitacja. Gdy stan psychiczny się poprawi można próbować zwiększyć dawki preparatów lewodopy pod kontrolą neurologa.
Aktualny wykaz OPP uprawnionych do otrzymywania 1%, jest publikowany przez NIW – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego więcej...



program do pit - darmowy