Parkinson

ul. Czerska 18 lok. 243, 00-732 Warszawa
tel. 22 409 77 56,  email fundacja@parkinson.sos.pl
podatku KRS 0000221902
Konto PLN: 05 1140 1010 0000 3509 2800 1001
REGON 015867470   NIP 525-231-38-24

Chat pt. Pozaruchowe objawy w chorobie Parkinsona (zaburzenia pamięci, omamy, bóle, pocenie się, omdlenia)


Pyt. Czy są nowe lekarstwa. Biorę 3x dziennie Requip (1mg + 5mg ) oraz 3x dziennie SINEMET CR 200/50, czuję się dobrze, ale czy można będzie zwiększyć dawki i jakie są górne granice. Dokucza mi napięcie mięśni na karku i ślinotok, co na to brać?
Odp. Jeśli stosowane obecnie dawki leków są skuteczne - dobrze się Pan czuje, nie ma na razie powodu do ich zwiększania. W przyszłości istnieje możliwość zwiększenia dawek preparatów lewodopy (Sinemet) oraz wprowadzenia nowych leków np.:  Entakaponu. Bardzo istotna dla utrzymania sprawności jest codzienna rehabilitacja ruchowa. Jeśli chodzi o leczenie ślinotoku doboru leku musi dokonać lekarz Pana prowadzący, biorąc pod uwagę różne czynniki np.: Pana wiek.

Pyt. Witam Choruję na Chorobę Parkinsona od 7 lat. Mam 62 lata. Poza drżeniem rąk ostatnio coraz częściej mam zawroty głowy i kłopoty z pamięcią szczególnie z bieżącą. Następną dolegliwością są kłopoty z bólem nóg szczególnie wieczorem oraz nocą. Biorę Madopar i Amizepin. Jakie leki powinienem brać dodatkowo. Jestem również po operacji trzustki 9ropień) w 2005 r. i usunięciu pęcherzyka żółciowego w 2009 r. Chciałbym uzupełnić moje pytanie o informację że zawroty głowy wiążą się z chwilowym omdleniem. Jestem również po chorobie raka pęcherza moczowego w 2000 roku.
Odp. Szanowny Panie, Jeżeli występują omdlenia to należy w tym czasie zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi.  Jeżeli jest wówczas obniżone to powinien Pan otrzymywać Madopar często w małych dawkach i ewentualnie ciepłe płyny doustnie. Proszę, więc mierzyć ciśnienie i o wynikach poinformować lekarza prowadzącego. Ze względu na obciążenia innymi chorobami nie może Pan przyjmować dużo innych leków. Proszę przemyśleć czy możliwa będzie rehabilitacja ruchowa.

Pyt. Witam, od 26 listopada zażywam Madopar i nie widzę żadnej poprawy głównie chodzi o drżenie ręki??i Czy koenzym Q10 spowalnia chorobę Parkinsona i czy można go zażywać razem z Madoparem? Dziękuję
Odp. Bardzo trudno odpowiedzieć na Pani pytanie bez badania. Drżenie ręki nie zawsze jest objawem choroby Parkinsona. Lekarz musi stwierdzić czy występują u Pani inne charakterystyczne dla choroby Parkinsona objawy. Kolejnym problemem jest dawka Madoparu, którą Pani przyjmuje - być może jest ona niewystarczająca. Na tak szczegółowe pytanie może odpowiedzieć jedynie lekarz prowadzący chorego po jego zbadaniu.

Pyt. MAMA choruje od 20 lat na ChP, bierze obecnie Madopar 250, Asentre,  Bisoratio,  Pronoran, Klozapol, Exelon plastry. Oprócz ruchowych problemów występują uciążliwe dla otoczenia zaburzenia psychiczne, ale głównie po południu bo do godz. 14-15 można z mamą normalnie porozmawiać, ale po tych godzinach wstępuje w nią zupełnie inny człowiek, nie poznaje bliskich, wymyśla sytuacje, nie poznaje domu itd. zadręcza swoimi fantazjami, stale zdejmuje skarpetki, chowa przedmioty w zasięgu ręki itd. Problem zaczyna się od tego, że mama staje się czerwona na twarzy, skąd ten nagłe zmiany psychiki?
Odp. Czy Pani Mama była konsultowana psychiatrycznie? Wydaje się, że ma omamy i urojenia. Czy jest prawidłowo nawodniona? Czy miała kontrolę glukozy i elektrolitów? Czy wykluczono infekcję (np: drogi moczowe, zęby). Jeśli po wykonaniu tych czynności nie wykryjemy zaburzeń to proponowałabym odstawić stopniowo Pronoran i zmniejszyć dawkę Madoparu (powinna otrzymywać często małe dawki). Proszę to dokładnie wszystko przedyskutować z lekarzem prowadzącym.

Pyt. Konsultacja psychiatryczna była kilka lat temu podczas pobytu mamy w szpitalu w celu ustawienia leków. Omamy i urojenia dość skutecznie wykluczył Klozapol w dawce 25 mg rano, 25 mg o 15 oraz o 22 (na noc) dawka 75 mg. Madopar jest podawany 5 razy dziennie po 250 mg a Pronoran 4 razy dziennie po pół tabletki. Juz odstawialiśmy Pronoran ale wtedy mama nie jest w stanie ruszyć się z fotela, Pronoran ewidentnie u mamy pomaga ruszyć z miejsca i w ogóle się poruszać. Elektrolity z tego co pamiętam były w porządku, infekcja dróg moczowych była (mama miała cewnik) ale leczono ją antybiotykami.
Odp. Należy skontrolować efekt leczenia antybiotykiem (badanie moczu) Pronoran może podawać jedynie w godz. porannych.

Pyt. Od 7 lat leczę się na Parkinsona i nie ma żadnej poprawy . Leczony jestem Pridynolem,  Selerin,  Akineton,  Mopar hbs, Madopar do rozpuszczania, Vigerytem. Moje objawy choroby to drżenie prawej ręki nad którą wcześniej mogłem zapanować a teraz nie. Choroba jak na razie przez te 7 lat - dalej jak gdyby nie postępuje ale czy nie można sprawić aby mi ręka nie drżała?
Odp. Przede wszystkim trzeba zweryfikować rozpocznie Pana choroby. W chorobie Parkinsona oprócz drżenia występują inne objawy. Czy drżenie Pana występuje w spoczynku czy w czasie ruchu tzn. czynności?

Pyt. Pani Profesor - neurolog stwierdził że to Parkinson konsultowałem się w wojskowym szpitalu we Wrocławiu. Drżenie tej ręki występuje w zasadzie cały czas, ale gdy wezmę leki to około 2 godzin jest przerwa , ponadto bardzo mocno się pocę nawet siedząc nie wykonując żadnej pracy. Ja jestem po kilku zawałach i operacji serca. Biorę przy tym dużo leków na serce. Uważam że lekarze się trochę obawiają podać mi coś mocniejszego.
Odp. Cieszę się, że po lekach po 2 godz. jest poprawa, więc wydaje się, że można u Pana jeszcze zmienić dawki i częstość przyjmowania leków (niestety obciążenia chorobą serca utrudnia leczenie).

Pyt. Witam. Czy bóle stawów są typowe dla PD i jakich uniknąć lub leczyć (czym) ?
Odp. W chorobie Parkinsona występują uogólnione bóle ciała (mogą być bóle mięśniowe, stawowe itp.) zwłaszcza w zaawansowanym okresie choroby. Jednakże powinien powiedzieć Pan o tych bólach swojemu lekarzowi, który zbada Pana i wykluczy inne przyczyny.

Pyt. A co z pozostałymi objawami z tematu czata czy muszą czy tylko mogą wystąpić i w jakich sytuacjach?
Odp. U każdego pacjenta mogą wystąpić także inne objawy pozaruchowe jak: omdlenia, pocenie się, zaburzenia psychiatryczne. Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.

Pyt. Witam, od 26 listopada zażywam Madopar i nie widzę żadnej poprawy głównie chodzi o drżenie ręki? Czy koenzym Q10 spowalnia chorobę Parkinsona i czy można go zażywać razem z Madoparem?
Odp. Bardzo trudno odpowiedzieć na Pani pytanie bez badania. Drżenie ręki nie zawsze jest objawem choroby Parkinsona. Lekarz musi stwierdzić czy występują u Pani inne charakterystyczne dla choroby Parkinsona objawy. Kolejnym problemem jest dawka Madoparu, którą Pani przyjmuje - być może jest ona niewystarczająca. Na tak szczegółowe pytanie może odpowiedzieć jedynie lekarz prowadzący chorego po jego zbadaniu.

Pyt. Gdzie mam szukać materiałów odnośnie życia normalnego i egzystencji, ponieważ nikt nie ma takich materiałów u specjalisty.
Odp. Takimi materiałami dysponuje Fundacja "Żyć z chorobą Parkinsona". Są one również dostępne na stronie internetowej wwwparkinsonfundacja.pl. Może się Pan również zwrócić o pomoc do lokalnych stowarzyszeń i kół.

Pyt. Czy w tej chorobie jest normalne ze po 20 minutach pracy przy komputerze jestem spięty i robię się sztywny i nie mogę się skupić?
Odp. Zwiększone napięcie mięśniowe jest typowym objawem choroby Parkinsona. Być może w tej sytuacji potrzebna byłaby modyfikacja leczenia.

Pyt. Pani doktor w Krakowie znów mi zapisała Pronoran, po których tabletkach miałem omamy i fatalnie się czułem, czy go mam brać, ja się tego leku boje.
Odp. Powinien Pan jak najszybciej skontaktować się ze swoim lekarzem. Leków przeciwparkinsonowskim nie należy odstawiać samodzielnie. Po konsultacji z lekarzem należy stopniowo, wg zaleconego przez niego schematu, redukować dawkę.

Pyt. Mam 54 lata, choruję na Ch.P. już 22 lata. Biorę dobowo 1500 mg MADOPARU, REQUIP 8,5 MG, VIREGYT 200 mg. W zasadzie mam jeden problem - jak leki działają jest oczywiście dobrze, natomiast gdy nie działają nie mam sił (po prostu czuję kompletny bezwład - nie mam sił aby ruszyć ręką czy nogą). Od niedawna stan bezładu zaczął się powiększać. Nawet w nocy budzę się nie mogąc zrobić ruchu. Poza tym szczególnie od rana do godz. około 11.00 bardzo szybko się męczę tzn. zrobię np. kilka kroków i muszę usiąść bo brakuje mi sił.
Odp. U Pana istnieje jeszcze możliwość modyfikacji leczenia. Do rozważenia są: Entakapon (COMTAN, COMTESS)(niestety nie refundowany) lub Amantix (zamiast VIREGYTU). Jeśli to nie pomoże, to do rozważenia zabieg operacyjny np: głęboka stymulacja mózgu.

Pyt. Witam Od ponad 20 lat choruję i biorę b. duże dawki l-dopy. Ostatnio mam duże trudności z zapamiętywaniem wszystkiego nawet z przed kilkunastu sekund. Jak mógłbym sobie pomoc ?
Odp. W pierwszej kolejności należałoby przeprowadzić testy wyjaśniające przyczyn ę tych zaburzeń. Jeżeli są to tylko zaburzenia pamięci (a nie depresja) to istnieje możliwość włączenia leków (inhibitorów cholinesterazy) po konsultacji u lekarza lub intensywne ćwiczenia intelektualne np: krzyżówki.

Pyt. Kto i gdzie przeprowadzić mógłby te testy ? Mój neurolog przyjmuje mnie raz na 4 miesiące i tylko wystawia mi recepty na życzenie. A w międzyczasie lekarz rodzinny.
Odp. Istnieją Poradnie Chorób Układu Pozapiramidowego.

Pyt. Witam, mam mamę chorą na Parkinsona ostatnio choroba się nasiliła od 10,12,2009 przyjmuje lek Klosapol  25mg x2, Madopar 250mg x1, i Madopar hbs 125mg x3, Requip 1mg x2 niestety mama zaczęła mieć dziwne omamy czym może to być spowodowane?
Odp. Omamy u osoby starszej mogą, ale nie muszą, być związane z farmakoterapią choroby Parkinsona. Czy zaobserwowała Pani w jakich godzinach występują, czy zawsze o tej samej porze i jaki mają charakter? Mogą one być również wynikiem innych zaburzeń np.: niedostatecznej podaży płynów i odwodnienia pacjenta lub zaburzeń elektrolitowych itd.

Pyt. Omamy występują w różnych porach mama widzi różnych ludzi nawet nieżyjących, niektórych bardzo się boi, mówi niewyraźnie czasami nie można zrozumieć. W nocy ma bóle od biodra w różnych miejscach nogi prawej dostaje lek Zaldiar37,5mg+325mg, nocą co godzinę muszę mamie pomagać wstać z łóżka bo krzyczy by oddać parę kropelek moczu, przy tym wyzywa  i szczypie. Na tomografię głowy mam wizytę na 28 stycznia.
Odp. Proszę poczekać na badanie tomograficzne, ale należy również rozważyć inne niż choroba Parkinsona i jej leczenie przyczyny zaburzeń.

Pyt. Jak radzić sobie z chwilowymi omdleniami?
Odp. Omdlenia występujące w przebiegu choroby Parkinsona są zazwyczaj związane ze spadkami ciśnienia tętniczego krwi. Powinna Pani unikać gwałtownych zmian pozycji, przebywania w zbyt wysokiej temperaturze, kąpieli w gorącej wodzie. Konieczne jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów - ok. 2 litry na dobę. Warto również zwrócić się do swojego lekarza z pytaniem czy w tej sytuacji nie powinien zostać zmodyfikowany Pani sposób leczenia oraz sprawdzenia czy przyczyna omdleń jest rzeczywiście związana z chorobą Parkinsona a nie z innymi chorobami np.: serca.

Pyt. Zauważyłam, że jest to związane z ruchem, wysiłkiem oraz zmianą pozycji z siedzącej na stojącą, opiekuje się mamą, która choruje od  18 lat, mama bierze Sinemet CR 250 4x,1/2 Nakom mite 125 6x Gabapentin 100 2x oraz Lexapro 5 1x czy pojawiły się może jakieś nowe leki ? Mam też pytanie jak radzić sobie z dziwnymi odczuciami w nogach, niby pieczenie ale tez jakieś duże odczucie zimna?
Odp. Wydaje się, że omdlenia Pani Mamy mogą być związane ze spadkami ciśnienia, radzę jednak omówić jeszcze tę sprawę z lekarzem rodzinnym. Są obecnie na rynku leki, których Pani Mama nie przyjmuje np.: Ropinirol czy tez Entacapon. O ich włączeniu i modyfikacji leczenia może zadecydować jedynie lekarz prowadzący chorą. W jakich sytuacjach występują dolegliwości w obrębie kończyn dolnych, które Pani opisuje. Mogą być one związane z zaburzeniami unaczynienia, zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa lub innymi schorzeniami.

Pyt. Mama mówi, ze to trudno opisać, ale czuje powierzchnie stopy jak skorupę, jest to uczucie po wierzchu stopy, jeżeli nie rusza nogami nic nie czuje, jeżeli tylko ruszy stopą pojawia się przykre odczucie.
Odp. Objawy, które podaje Pani Mama mogą być związane właśnie ze zmianami zwyrodnieniowym stawów albo kości, czy też zmianami naczyniowymi. Proszę wspomnieć o tym problemie przy najbliższej wizycie u lekarza rodzinnego.

Pyt. Czy może to mieć też związek z zakończeniami koniuszków nerwowych?
Odp. Rzeczywiście czasami takie objawy występują w przebiegu neuropatii, czyli właśnie uszkodzenia nerwów np.: w przebiegu cukrzycy.

Pyt. Mam wiele problemów z bólami. W jaki sposób powiązać bóle z Ch.P ???
Czy choroba we wstępnej fazie może nie wpływać na jakość życia ????
Odp.  Możliwości farmakoterapii choroby Parkinsona są obecnie dość szerokie i przy jednoczesnej codziennej rehabilitacji wielu pacjentów utrzymuje zadawalającą ich sprawność  przez lata. Co do bólów, to czasami są one w chorobie Parkinsona związane ze zwiększeniem napięcia mięśniowego i korelują z okresami zmniejszonej sprawności. Pomaga wówczas zwiększenie dawek leków przeciwparkinsonowskich. Pamiętać należy jednak również o tym, że ból może mieć inną przyczynę. Trudno o precyzyjniejszą odpowiedź bez badania chorego.

Pyt. Witam! Czy choroba Parkinsona jest dziedziczna?
Odp. Istnieje niewielki odsetek rodzinnej postaci choroby Parkinsona, większość jednak to przypadki sporadyczne.

Pyt. Mój lekarz nie jest pewny, czy ja mam chorobę Parkinsona. Leki, które mi przepisał to Selerin i Bromergon. Był okres, kiedy odstawiałam leki, wtedy drżenie rąk się nasilało i czułam się gorzej. Mam jednak wątpliwości, czy faktycznie powinnam przejmować te leki.
Czasami czuję, że w głowie coś wiruje. Jednak nadal pracuję, zapominam czasem czegoś, ale uważam, że ze względu na mój wiem, to normalne. Mam 61 lat.
Odp. Proszę w czasie wirowania zmierzyć sobie ciśnienie krwi, być może obniża się ono w wyniku przyjmowania Bromergonu. Proszę to przedyskutować ze swoim lekarzem. Aby odpowiedzieć czy Pani ma chorobę Parkinsona trzeba czasami dłuższej obserwacji klinicznej.

Pyt. Witam! Mam 46 lat. Pierwsze objawy Parkinsona pojawiły się u mnie 9 lat temu. Od 1,5 roku mam coraz silniejsze bóle nóg. Szczególnie w nocy lub przy końcu dawki. Przyjmuję Madopar 250 mg co 3 godziny. Bóle utrudniają chodzenie. Nawet w czasie leżenia palce, stopy wykręcają się i nie pomaga masowanie, rozciąganie. Czy mogą pomóc jakieś środki przeciwbólowe?
Odp. Do rozważenia u Pani są dodatkowe leki z grupy agonistów dopaminy lub Amantix. Proszę to przedyskutować z prowadzącym lekarzem.

Pyt. Czy poniższe dolegliwości są ściśle związane z nasileniem choroby Parkinsona rozpierający ból w nadbrzuszu, silne wzdęcia, niemożność oddawania gazów od około 6 miesięcy oraz ból nóg szczególnie prawej (biodro i łydka) ? Gastroskopia nic nie wykazała, rok temu wycięty woreczek żółciowy. Od około 2 miesięcy występują codzienne wahania samopoczucia od zupełnej samodzielności do całkowitej bezsilności i bezradności fizycznej. Czy w tej sytuacji należy zmienić dawkowanie leków? Pacjent 72 lata, leczony od lat 2002, Obecnie Madopar125 x 4, Madopar HBS x 4, Madopar rozpuszczalny 62.5 x 4, Pronoran x 4, Nakom-mite x 4 plus w nocy Madopar 62,5. Leki podawane o 7, 11, 15, 19 Przeciwbólowo Tramal.
Odp. Czy chory ma prawidłowe wypróżnienia? Dolegliwości opisane mogą być powodowane schorzeniami jelit (kolonoskopia - badanie). Czy wykluczono zaburzenia kardiologiczne, jeżeli tak, to chyba wskazane byłoby więcej ruchu (rehabilitacja). Proszę przygotować dla lekarza prowadzącego raport godzinowy dzienny z zaznaczeniem czasu przyjmowania leków. Dopiero dokładna analiza czasu występowania dolegliwości z przyjmowaniem leków (czas ich działania) może dać odpowiedź na pytanie w jaki sposób zmodyfikować leczenie.

Pyt. Wypróżnienia są prawie codziennie, nie stwierdzono również żadnych zaburzeń kardiologicznych. Dolegliwości pokarmowe występują ok godziny po jedzeniu, a osłabienia po ok 3 godz. od przyjęcia leków godzinę przed następną dawką. Zastanawiający jest też ten jednostronny silny ból prawej nogi. Dziękuję za wcześniejsze wskazówki.
Odp. Należy wykonać RTG stawu biodrowego oraz badanie USG naczyń kończyn dolnych i jamy brzusznej. Jeżeli są prawidłowe, to dopiero modyfikacja dawek leków przeciwparkinsonowskich.

Pyt. Witam, choruję od 8 lat, przyjmuję sporo Madoparu, Reguipu (16mg) i Azilect. Od sierpnia mam też HTZ (plastry). Od paru m-cy mam bardzo dokuczliwe bóle prawego biodra, kręgosłupa w odcinku lędźwiowym i lewego kolana, teraz już całej nogi. USG kolana wykazało problemy ze ścięgnem pod kolanem, natomiast kręgosłup zaczyna ,,wchodzić,, w osteoporozie. Prawe biodro chyba boli dlatego, bo od tej strony (prawej) wszystko się zaczęło. Mam ogromne problemy żeby utrzymać się na nogach w okresach wyłączenia. Okresy off są coraz dłuższe, w związku z czym robi się naprawdę źle. Czy jest jakaś nadzieje że zmiana leków albo dawkowania, może choć trochę pomóc. A może powinnam już myśleć o operacji.
Odp. Być może funkcjonowanie Pani poprawiłoby włączenie leku, który mógłby skrócić okresy "off" np.: entakaponu. Terapia jest niestety dość droga. Myślę, że jeśli dawki lewodopy są rzeczywiście wysokie warto rozważyć leczenie operacyjne i skonsultować się z neurochirurgiem.

Pyt. Dziękuję uprzejmie, właśnie przymierzam się do Entakaponu, tylko miałam wątpliwości czy nie odstawić wtedy Reguipu. Madoparu biorę 850mg. Operacji trochę się boję, jestem po poważnej operacji płuca (mam go teraz mniej niestety). Mam też problemy z wątrobą, właśnie po tej operacji (dostałam w szpitalu wirusa bardzo niedobrego). Dziękuje Pani Doktor za szybką odpowiedź i życzę dużo zdrowia, cierpliwości i wyrozumiałości dla takich jak ja.
Odp. Neurochirurg rozważy ryzyko operacji. Warto również porozmawiać z prowadzącym Panią internistą, czy obciążenia internistyczne nie są przeciwwskazaniem do operacji.

Pyt. Mój tata lat 74 choruje na Parkinsona od około 10 lat - problem jest w tym ,że w godzinach popołudniowych tj. 15-18 czuje się bardzo źle, cały jest sztywny występuje szczękościsk ciągle leje mu się ślina występują trudności z oddychaniem leki Madopar 250 o godz. 6.00, 10.00, 14.00 Madopar 125 kapsułka i tabletka 125 rozpuszczalna, godz. 18.00 Madopar HBS i Wiregyt o godz. 21.oo Madopar 250 oprócz tego jest chory na astmę oraz prostatę i też dodatkowo na te chorobę bierze leki. Co jest przyczyną szczękościsku sztywności ślinotoku i jak należy mu pomóc?
Jeżeli chodzi o noce to wyglądają rożnie raz śpi bez żadnych hałasów typu krzyk śpiew innym razem ciągle się budzi i trzeba prowadzić tatę do łazienki. Bardzo ale to bardzo rzadko zdarzy się że tata przez cały dzień czuje się bardzo dobrze natomiast drugiego dnia Parkinson atakuje z podwójną siłą i wtedy cały dzień jest do "bani". Nie wiem jak należy mu pomóc rożne wizyty u lekarzy i zmiana dawkowania nie pomagają. Popołudnia są najgorsze. Zapomniałam dodać, iż wtedy po południu kiedy występuje ten ból i szczękościsk tatę nie można w ogóle zrozumieć ma niewyraźną mowę.
Odp. Myślę, że warto rozważyć, po porozumieniu z lekarzem prowadzącym, zamianę rozpuszczalnej formy Madoparu na standardową. Poziom lewodopy we krwi powinien być wówczas stabilniejszy, co spowoduje zmniejszenie nasilenia objawów np.: sztywności.
Niestety porady przez internet mają ograniczoną wartość. Objawy, które Pani opisuje - sztywność, ślinotok są typowe dla choroby Parkinsona. Na stan pacjentów wpływa, poza lekami, szereg innych czynników: stan nawodnienia chorego, infekcje itd. Nie należy również zapominać o potrzebie stałej rehabilitacji - równie ważnej jak farmakoterapia.

Pyt. Moja mama ( w 2010 r. ukończy 81 lat) od 3 lat choruje na Parkinsona. Na początku otrzymywała Madopar, ale była zbyt pobudzona i lekarz kazał odstawić ten lek. W związku z występującymi przywidzeniami, nie poznawaniem osób, omamami i agresywnym zachowaniem oraz niespokojnym snem ( a właściwie z jego brakiem) trafiłam do lekarza psychiatry w celu wyciszenia matki (lekarz rodzinny tak zalecił) mama otrzymuje rano Depacine  Chrono a wieczorem Olanzin.  Nie poprawiło to zbytnio jej stanu i zachowania. Na dodatek 2 dni temu lewa strona twarzy się wykrzywiła ,oko gdzieś uciekło, brew nad okiem jest prostopadła ( a nie równoległa),mowa się pogorszyła. Lekarz rodzinny zapisał domięśniowo Nivalin na zmianę i Diclakiem i pielęgniarka zaczęła robić te zastrzyki. Dzisiaj lewa ręka a w szczególności kciuk i palec wskazujący napuchły. Do kogo się zwrócić aby mamę ustawić dobrze na leczenie bo tak do końca nie jestem przekonana o jej prawidłowym leczeniu. Dziękuję za pomoc i wskazania.
Odp. Proszę uprzejmie poprosić o zbadanie przez neurologa. Wydaje się, że objawy świadczą o chorobie mózgu a leczenie w zależności od przyczyny.
Aktualny wykaz OPP uprawnionych do otrzymywania 1%, jest publikowany przez NIW – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego więcej...



program do pit - darmowy