Parkinson

ul. Czerska 18 lok. 243, 00-732 Warszawa
tel. 22 409 77 56,  email fundacja@parkinson.sos.pl
podatku KRS 0000221902
Konto PLN: 05 1140 1010 0000 3509 2800 1001
REGON 015867470   NIP 525-231-38-24

Zapis chat'u z Panią Prof. dr hab. n. med. Urszulą Fiszer oraz Panem Dr n. med. Cezarym Markuszewskim.


Pytanie: Mam pytanie, jak można pomóc mojej mamie i czy można coś zmienić w jej leczeniu, aby choroba przebiegała łagodniej. Moja mama ma 69 lat i od 15 lat ma zdiagnozowaną chorobę Parkinsona. Przez ostatnie kilka miesięcy jej stan się pogorszył, szczególnie ciężko jest jej późno wieczorem i w nocy, ma zwidy i napady lęku. Zauważyłam też, że czasami zapomina słów. Podczas działania leków jej ręce i nogi poruszają się (czasami bardzo mocno) w sposób niekontrolowany. Mamy poważny problem z ustawieniem poprawnego schematu brania leków, ze względu na to, że mama mieszka za granicą (w Bułgarii) w małej miejscowości i hospitalizacja byłaby dla niej wielkim problemem ze względu na jej stan psychiczny. Może pogorszenie stanu mojej mamy ma związek ze zwiększeniem dawki Mirapexinu z 1,5 tabletki na 2, i pozostawieniem Sinemetu bez zmian. W obecnej chwili dawkowanie leków jest następujące: Sinemet CR 50/200- 2 tabletki dzienne: godz. 8.00 -1/2tabletki, 10.00 – 1/4 +1/8 tab., 14.00 - 1/4 +1/8 tab., 17.00-1/4 +1/8tab, 20.00-1/4 +1/8tab. Sinemet 25/250-3 tabletki dzienne: godz. 8.00 -1/2tabletki, 10.00 – 1 tab., 14.00 – 1/2 tab., 17.00-1/2 tab., 20.00-1/2 tab. Mirapexin (1,0mg soli) – 2 tabletki dzienne: godz. 8.00 -1/2tabletki, 10.00 – 1/4 tab., 14.00 – 1/2 tab., 17.00-1/4 tab., 20.00-1/2 tab. (od 3 miesiące – wcześniej brała po 1,5 tabletki dzienne) Rivotril 0,5 -1 tabletka: 8.00 -1/4tabletki, 16.00-1/4 tab., 22.00-1/2 tab. Aurorix 150mg – 1,5 tabletki dziennie - 8.00 -1 tab., 16.00-1/2 tab. Bardzo się o nią martwię i proszę o radę.

Odpowiedź: Szanowna Pani Matka Pani ze względu na zaawansowaną chorobę Parkinsona przyjmuje wiele leków, bYć może zaburzenia psychotyczne o których Pani pisze są wynikiem procesu chorobowego oraz współdziałaniem wielu leków. Niestety bez dokładnego zbadania chorej nie jesteśmy w stanie modyfikować leczenia (zmieniać dawek, ani preparatów leków). Proszę skontaktować się z neurologiem lub psychiatrą w najbliższym miejscu.

Pyt.: Dlaczego mój lekarz oprócz madoparu nie zapisuje innych leków, mówiąc, że to nie dla pana?

Odp.: Bez osobistego zbadania Pani nie możemy odpowiedzieć na to pytanie. Proszę zadać to pytanie lekarzowi w czasie wizyty. W leczeniu choroby Parkinsona można stosować wiele leków, ale decyzja podejmowana jest indywidualnie dla chorego.

Pyt.: Witam, ja jestem córką osoby chorej na Parkinsona, wiem, że po lekach parkinsonowskich mogą wystąpić lęki, niepokój, mama bierze leki tj. lerivon (wieczorem- 60 i o godz. 15-20)., chciałabym się dowiedzieć, czy one zmniejszają uczucie niepokoju i lęku?

Odp.: Lerivon w tej dawce jest typowo stosowany w depresji. Niepokój i lęk może być objawem utrzymującej się depresji. Jeżeli tak jest, należałoby zastanowić się nad modyfikacją leczenia. Ale niezbędna jest pełna ocena st. psychicznego.

Pyt.: Mama dostała jeszcze doraźnie doxepin, ale jak go wzięła to twierdzi, że nie mogła spać, lekarz psychiatra stwierdził u niej depresję, ona jest strasznie "oporna" na nowe leki, zwłaszcza tj. uspokajające, przeciwdepresyjne, boi się ich brać, za dużo naczytała się ulotek, jest nauczycielką, dziękuję bardzo za tak szybką odpowiedź.

Odp.: Zdarza się czasami pobudzenie po takich lekach jak Doxepin. Sugerowałbym przedyskutowanie tego z lekarzem i ewentualne zastąpienie leku innym, o działaniu nasennym.

Pyt.: Z relacji mamy wynika, iż nie przyjęcie doxepinu spowodowało brak zaburzeń snu.

Odp.: Bezzasadne jest, zatem stosowanie dodatkowego leku.

Pyt.: Czy lerivon stosowany przez dłuższy czas przynosi jakieś efekty, tz chodzi mi o to, że mama już go bierze ze 3 mce, i jest troszkę lepiej niż było, ale może być jeszcze lepiej, czy to już stanie "w miejscu"?

Odp.: Po 8 tyg. stosowania leku przeciwdepresyjnego można wypowiedzieć się na temat jego skuteczności. Jeżeli jest ona niedostateczna, można dostosować dawkę lub zmienić lek. Lerivonu u Pani mamy prawdopodobnie w wyższej dawce nie można by stosować, w związku z czym pozostaje druga opcja.

Pyt.: Mój mąż ma 30 lat i od ok. pół roku ma dolegliwość w postaci drętwienia nóg. Mówi, że ma uczucie jakby miał mnóstwo adrenaliny w nogach i jednocześnie nie może nimi poruszać tak jak zdrowa osoba. Czy to może być objaw choroby Parkinsona? Czy w tej sytuacji należy skontaktować się z neurologiem?

Odp.: Sugerowałbym konsultację neurologa w celu ustalenia dalszej diagnostyki.

Pyt.: Witam. Wiem, że objawem parkinsonizmu mogą być nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu trawiennego. Czy niestrawność spowodowana żółcią w żołądku może mieć coś wspólnego z parkinsonizmem? Z przyjmowanych leków źle znosiłem metoklopramid jeśli dobrze pamiętam nazwę. Badania nie wykazały nieprawidłowości.

Odp.: Szanowny Panie, 1. W chorobie Parkinsona rzeczywiście występuje zaburzenie funkcji układu pokarmowego np. spowolnienie pasażu. 2. Metoklopramid jest to lek przeciwwskazany u osób z parkinsonizmem, ponieważ może nasilać objawy schorzenia. 3. Przy przyjmowaniu dużej ilości leków należy kontrolować zawsze czynność wątroby. 4. Zawsze istnieje możliwość współistnienia innych schorzeń. Myślę, że powinien Pan mieć wykonane badanie USG jamy brzusznej oraz badania laboratoryjne krwi, a następnie konsultacje internistyczną.

Pyt.: Panie Doktorze byłem u psychiatry przepisał mi lek przeciwdepresyjny i czułem się świetnie. Ale w ciągu 2 miesięcy brania go 2 razy zapadłem na silne przeziębienie. Tak mocno jeszcze nigdy nie przechodziłem przeziębienia. Co to oznacza?

Odp.: Jaki Pan przyjmuje lek i w jakiej dawce?

Pyt.: Niestety nie pamiętam nazwy było to jakiś czas temu. Wiem, że trójpierścieniowy. Psychiatra zapewnił mnie, że przepisuje się go również dla dzieci, więc nie jest silny. Raz na dobę, na noc.

Odp.: Mogę odpowiedzieć zatem jedynie ogólnie. Leki przeciwdepresyjne nie powinny wpływać niekorzystnie na odporność, więc zbieżność czasowa o której Pan pisze była prawdopodobnie przypadkowa.

Pyt.: Czy obserwuje się zależność pomiędzy osobowością neurotyczną a parkinsonizmem? Dziękuje.

Odp.: Nie ma żadnej zależności pomiędzy stopniem neurotyzmu a wystąpieniem parkinsonizmu.

Pyt.: Moja mama choruje na chorobę Parkinsona od 1992 - wówczas stwierdzono chorobę. do tej pory wszystko było w miarę ok, o ile można tu mówić o czymś takim jak 'ok'. dwa tygodnie temu przeciążyła sie na działce i od tamtej pory jest tylko coraz gorzej. Dostała od lekarza rodzinnego zastrzyki (olfen i cos jeszcze), ale strasznie ja polamalo, prawie nie chodzi, troche wstaje, ale nogi ma bezwładne. Czy jej to przejdzie, czy juz będzie tylko gorzej?

Odp.: Proszę skonsultować się z neurologiem.

Pyt.: Widzę jak mama sie meczy i chyba jest tym przerażona nie mniej ode mnie, mam wrażenie ze się ze mną żegna, próbuje pozałatwiać wszystkie niepozałatwiane sprawy, a mnie to tylko coraz bardzie dołuje, tak bym chciała jej pomoc i nie wiem jak?

Odp.: To mogą być objawy depresji. W takim wypadku wskazana byłaby konsultacja psychiatry.

Pyt.: Moja mama przyjmuje obecnie 5 x madopar 125 w różnej postaci, madopar 250 oraz sinemet na noc. W ostatnich tygodniach ma wahania nastroju, często złośliwie nastawiona do życia, bez pomocy nie może wstać z krzesła, łóżka i samodzielnie chodzić. Choroba zaczęła rozwijać się w galopującym tempie. Jak można powstrzymać, chociaż trochę?

Odp.: Czy ostatnio leczenie było zmieniane? Czy wahania nastroju występowały już wcześniej? Czy występują, także jakiś problemy z pamięcią?

Pyt.: Ostatnio neurolog zmienił, bo zażywała 8 x madopar, ale objawy zaczęły występować od lutego br. Mówi coś i za chwilę nie pamięta, powtarza kilka razy to samo.

Odp.: Jeżeli te objawy wystąpiły bez związku ze zmianą leczenia, należałoby brać pod uwagę inne przyczyny, w tym zespół otępienny. Sugerowałbym przedyskutowanie tego z lekarzem.

Pyt.: Lekarz nie jest skory do dyskusji, wypisuje recepty i tylko pisze jak dawkować leki. Na rehabilitację nie dam rady mamy dowozić, ponieważ nie mam samochodu, a do autobusu nie da rady wsiąść. Nie wiem gdzie można załatwi c sprzęt rehabilitacyjny, mieszkamy w Gdyni.

Odp.: W takim razie proszę spróbować nawiązać kontakt ze Stowarzyszeniem chorych na chorobę Parkinsona w Gdyni adres ul. 3 Maja 27/31, tel. (0-58) 621 65 79
Aktualny wykaz OPP uprawnionych do otrzymywania 1%, jest publikowany przez NIW – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego więcej...



program do pit - darmowy