Parkinson

ul. Czerska 18 lok. 243, 00-732 Warszawa
tel. 22 409 77 56,  email fundacja@parkinson.sos.pl
podatku KRS 0000221902
Konto PLN: 05 1140 1010 0000 3509 2800 1001
REGON 015867470   NIP 525-231-38-24

Chat z Pania prof. Urszulą Fiszer na temat "Ból w chorobie Parkinsona" 26.01.2007 r.


Pytanie. Jakie leki można stosować aby zmniejszyć  ból - głównie stawów – „szczególnie w nocy”?


Odpowiedź. Można stosować leki przeciwzapalne, niesterydowe wg. zaleceń lekarza prowadzącego. Jeśli Pan cierpi na chorobę Parkinsona należy zastanowić się czy dolegliwości nocne nie są spowodowane przerwą w leczeniu parkinsonowskim. Jeśli tak to należy dołączyć
odpowiednią dawkę leków np. o godz. 2 w nocy. Powinno się stosować ćwiczenia rehabilitacyjne i spacery.

 

Pyt. Często bolą mnie nogi zwłaszcza lewa, jest to ból rwący, często mam zapalenie jamy ustnej poprzedzone albo uciążliwym ślinotokiem, albo całkowitym brakiem śliny. Mam chorobę Parkinsona od ponad 5 lat, zachorowałam jak miałam 50 lat.

 

Odp. W obu sytuacjach należy skorygować leczenie. Przy zmianach zapalnych w jamie ustnej skuteczne może okazać się stosowanie różnych preparatów. Suchość w jamie ustnej może być związana z przyjmowaniem z któregoś z leków? Najlepiej byłoby dołączyć lek z grupy agonistów dopaminy, albo inhibitor comt. Być może niektóre leki znajdą się na liście leków refundowanych, które będą ogłoszone przez Ministerstwo Zdrowia w lutym bieżącego roku.
Niektóre nowe preparaty może Pani zlecić również stomatolog.

 
Pyt. Choruję od 14 lat, mam ruchy samowolne oraz silny ból mięśni szczególnie nóg.
Czy można uspokoić ruchy mimowolne pojawiające się również w czasie snu, dotyczy to najczęściej nóg i głowy. Ruchy te wybudzają i nie mogę już zasnąć. Trudno przewidzieć kiedy się pojawią, chociaż na początku choroby występowały tylko rano. W ciągu dnia dokucza mi suchość w ustach, a w nocy często nasila się. Od samego rana wykręca mi nogi szczególnie palce nie jestem w stanie rehabilitować się. Raz w tygodniu mam masaż ogólny. Czasami po południu jak jest poprawa to chodzę na spacery.


Odp. Zawsze można dokonać korekty dawki leków oraz godzin ich przyjmowania. Z uwagi na Pani ruchy mimowolne można ewentualnie rozważyć leczenie operacyjne, ale to zależałoby od ogólnego Pani zdrowia. Powinna Pani zgłosić się na konsultacje do Poradni Przyklinicznej w Katowicach lub Wrocławiu. W Pani przypadku radzę zgłosić się na konsultację neurologiczną.

 

Pyt. Od 10 lat choruję na Parkinsona, mam 60 lat, stosuję Madopar 1200 mg/dobę. Często występują ataki drżenia całego organizmu i silne bóle. W województwie lubuskim nie ma odpowiednich specjalistów.

 

Odp. Precyzyjne informacje Pani otrzyma w nowopowstałym Lubuskim Stowarzyszeniu Osób z Chorobą Parkinsona, ul. Zamenhofa 27, 65-001 Zielona Góra, tel. 0 516 580 489.

 

Pyt. Chora ma objawy takie jak napięcie mięśni, skurcze palców, depresje, nadmierne pocenie się ograniczanie ruchów itp. dochodzą do tego bóle barków i łopatki. Ostatnio poszukuję leku
o nazwie Ropinirol. Jak należy stosować ten lek i gdzie można go dostać?

 
Odp. Nazwa którą Pan podał jest to nazwa substancji chemicznej czynnej w leku który jest w sprzedaży pod nazwą REQUIP i będzie wpisany na listę leków refundowanych. Lek ten jest silnym agonistą dopaminy a jego koszt  wyniesie ok. 200 zł w kuracji miesięcznej. Sposób rozpoczęcia leczenia i kontynuowania powinien podać lekarz prowadzący. Dodatkowe informacje można będzie otrzymać w naszej Fundacji.


P. Choruję na Parkinsona od 10 lat, mało chodzę jestem coraz słabsza. Lekarz zmienił mi dawkę Madoparu z 250-4 razy dziennie do 125-6 razy dziennie ze względu na skutki uboczne, ale jestem bardziej osłabiona. Biorę jeszcze  tolperis i asentre. Mam zanik mięśni, bolą mnie nogi i kręgosłup.

 

Odp.  Można jeszcze dołączyć leki z innych grup chemicznych. Proszę zgłosić się do najbliższej Poradni Chorób Pozapiramidowych. Proponowałabym jeszcze zastosować leczenie rehabilitacyjne.
Podaję adres najbliższej placówki: Krakowskie Stowarzyszenie Osób Dotkniętych Chorobą Parkinsona, ul. Mikołajska 2, 31-027 Kraków, tel. (012) 422-19-55

 

Pyt. Od 18 lat choruję na Ch.P. Biorę Madopar, Mirapexin i Amantix. Mam problem z zębem, stomatolog zapisał antybiotyk. Po 2 tyg. od brania antybiotyku czuję się o wiele gorzej. Czy możliwe jest, że antybiotyk wpłynął na działanie leku?

 

Odp.  Pogorszenie Pana zdrowia związane jest po pierwsze ze stanem zapalnym zęba, po drugie przyjmowanym antybiotykiem. Jeśli stan Pana nie wyrówna się to być może trzeba będzie zwiększyć leki przeciwparkinsonowskie.

 

Pyt. Pani Profesor. Słyszałam, że w chorobie Parkinsona można wykonać zabiegi chirurgiczne, np. w Bydgoszczy u prof. Harata. Co Pani sądzi na ten temat?

 

Odp. Istnieje wiele ośrodków w Polsce, leczących chirurgicznie chorobę Parkinsona. Warunkiem jest dokładna diagnoza choroby i zakwalifikowanie na zabieg przez specjalistę neurologa. Niektóre ośrodki stosuja jedynie metodę ablacyjną inne, np. Warszawa, Katowice, Bydgoszcz, Sosnowiec wszczepiają również elektrody lub stosują metodę głębkiej stymulacji mózgu.

 

Pyt. Czy nadmiar lewodopy może powodowac dyskinezy, a niedobór przymarzanie (freezing)?

 
Odp.Objawy, o których Pan pisze, mogą być związane z lewodopą tzw. Zaburzenia ruchowe. Z pewnością nadmiar lewodopy może powodować dyskinezy. Często jednak przymarzanie może być nieprzewidywalne i nie związane z dawką lewodopy. Aby dokładnie określić związek Pana dolegliwości z przyjmowanymi lekami, należy dokonać analizy czasu i dawki przyjmowanych leków oraz omawianych objawów. Wówczas będzie można dokładnie określić czy diskinezy i przymarzanie są powodowane nadmiarem czy niedoborem lewodopy.

 

Pyt. Czy naprawdę na nowej liście leków refundowanych znajdą się REQUIP i PRONOLON, a może jakis inny lek?

 
Odp. Na tę odpowiedź czekamy wszyscy. Aktualne informacje można przeczytać na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia.

 

Pyt. Jak przedstawia się aktualny stan wiedzy na temat komórek macierzystych i możliwości ich wykorzystania w chorobie Parkinsona?

 
Odp. Są to tylko badania eksperymentalne, nie ma obecnie mozliwości wprowadzenia ich do leczenia klinicznego.

 

Pyt. Jak sobie radzić z występującym swędzeniem i pieczeniem całego ciała, a najbardziej uczuciem „chodzenia” mrówek po nogach?

 

Odp. Są to typowe dolegliwości w chorobie Parkinsona i należy przyjmować leki przeciwparkinsonowskie w określonych dawkach i czasie.

 

Pyt. Gdzie można znaleźć wiadomości na temat diety w chorobie Parkinsona?


Odp. Aktualnie opracowywany jest poradnik na temat żywienia w chorobie Parkinsona w naszej Fundacji, a ponad to może Pani przeczytać na stronie www.parkinson.sos.pl

 

Pyt. Jak sobie radzić, będąc chorym na chorobę Parkinsona przy silnych bólach lędzwiowych, spowodowanych zpaleniem korzonków nerwowych?

 
Odp. Patogeneza bólu w chorobie Parkinsona jest złozona i nie do końca poznana. Może być związana z bólami neuropatycznymi, korzeniowymi, stawowymi itp. A także z bólem pochodzenia ośrodkowego. Dowodzą tego ostatnie badania naukowe. Bóle w chorobie Parkinsona powstają najczęsciej w zaawansowanej postaci choroby, a nie ma ich zazwyczaj w początkowej fazie choroby.

 

Pyt. Czy efektem degeneracji neuronów u osoby z chorobą Parkinsona  jest nie tylko deficyt dopaminy, ale również trwałe uszkodzenie neuronów, co powoduję narastające drżenie kończyn przechodzące w skurcze tężcowe?

 

Odp. Uszkodzenie neuronów w chorobie Parkinsona dotyczy uszkodzenia układów dopaminergicznego, sorotoninergicznegi itp. w obrębie mózgu. W niektórych schorzeniach, np. drżeniu samoistnym również wtórnie dochodzi do zaburzeń w czynnościach mięśni. Jest to więc prces złożony i w trakcie badania.

 

Pyt. Jakich leków przeciwparkinsonowskich nie można stosować przy chorobie niedokrwiennej serca?

 
Odp. Przy chorobach serca i chorobie niedokrwiennej należy bardzo ostrożnie stosować wszystkie leki przeciwparkinsonowskie, a zwłaszca ich łączenie razem.Najbardziej niebezpieczne są dla chorego preparaty lewodopy. Należy unikać Selegiliny, Amantadyny i agonistów dopaminergicznych starszych generacji. Nie wolno zapominać też o częstym przeprowadzaniu badania EKG.

 

Pyt. Jak generalnie można sobie radzic z bólem głowy i nóg.

 
Odp. Wszystko zależy od przyczyny bólu. Ból głowy-badanie ciśnienia i kontrola tętnic dogłowowych są konieczne, za zwyczaj w chorobie Parkinsona bóle głowy nie występują.
Natomiast bóle nóg wymagają innego rodzaju leczenia, w zależności od przyczyny (zmęczenie, chromanie przestankowe).

 

 

Pyt. Czy zespół otępienny często towarzyszy chorobie i stanowi przejaw parkinsonizmu i jak sobie z tym radzić?


Odp. Prawdą jest, że w chorobie Parkinsona może występować zespół otępienny. Aby jednoznacznie zdiagnozować, należy wykonać badania neuroobrazujące (tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny). Może okazać się,że przyczyną zespołu otepiennego są zmiany naczyniowe w mózgu. Terapia zespołu otępiennego wymaga ćwiczeń umysłowych, np. rozwiązywanie krzyzówek i leczenia farmakologicznego.

 

Pyt. Czy leki przeciwparkinsonowskie nowej generacji mogą być pomocne w leczeniu wspomnianych zespołów, a konkretnie które?


Odp. Np. Requip, Pramipekson, ale o tym decyduje lekarz prowadzący.

 

Pyt. Czy masaże stóp metodą chińską, polegającą na pobudzeniu receptorów, łagodzą bóle w chorobie Parkinsona?Czy raczej rehabilitacja uspakajająca?

 
Odp. Nie słyszałam, aby taki sposób leczenia zaszkodził choremu. Nie udowodniono jednak skuteczności takiej terapii. Ważne jest aby oprócz stosowanej terapii naturalnej nie odrzucać leczenia klinicznego.

 

Pyt. Czy można łączyć przyjmowanie Madoparu i Sinemetu jednocześnie?

 
Odp. Tak, można. Ważna jest natomiast dawka leków, które przyjmujemy. Sinemet CR ma działanie przedłużone, Madopar może występować w formie długodziałającej, standardowej lub rozpuszczalnej.

 

Dziękujemy Państwu za zainteresowanie i uczestnictwo w naszym spotkaniu chatowym.

Z przyczyn czasowych nie mogliśmy odpowiedzieć na wszystkie Państwa pytania za co serdecznie przepraszamy. Zapraszamy Państwa do przesłania do Fundacji pytań i ewentualnego opisu Państwa problemów życia z bólem w chorobie Parkinsona.  

 

Warszawa 26.01.2007 r.

 

Aktualny wykaz OPP uprawnionych do otrzymywania 1%, jest publikowany przez NIW – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego więcej...



program do pit - darmowy